• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

 

To wydarzenie mające na celu wyłonienie i promocję najciekawszych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Finał tegorocznej Polskiej Platformy Tańca odbędzie się w dniach 5–8 września 2019 roku w Gdańsku.

Idea zrodziła się w 2003 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation zorganizowały trzy edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca.

Od tamtej pory Platforma wędruje po kraju i jest organizowana we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Do udziału zapraszamy polskie zawodowe zespoły tańca współczesnego, dawnego, teatry tańca, zespoły baletowe i folklorystyczne oraz zawodowych artystów sztuki tańca działających i na stałe rezydujących w Polsce, a także artystów posiadających polskie obywatelstwo przebywających czasowo za granicą. Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem jest kilkudniowy pokaz wybranych prac.

W edycji 2019 wybór spektakli powierzony został 10-osobowej komisji, w której znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca. Spośród niemal stu spektakli zgłoszonych w ramach otwartego konkursu, Komisja Artystyczna wybrała dwanaście przedstawień, które zostaną zaprezentowane w Gdańsku.

Oprócz pokazów spektakli, w programie zaplanowano wydarzenia towarzyszące: performanse, panele dyskusyjne, warsztaty, Open Platform, czyli prezentacje indywidualne, artystek i artystów, oraz środowiska sztuki tańca, organizacji zajmujących się produkcją i edukacją taneczną.

W ramach Polskiej Platformy Tańca odbędzie się pierwsza edycja Małej Platformy – przeglądu spektakli i forma tanecznych kierowanego do młodej publiczności. Mała Platforma odbędzie się w terminie 30–31 sierpnia 2019 roku w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorami są Fundacja Polka dot oraz Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw. Głównym partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, koproducent międzynarodowego spektaklu Serce Fabryki przygotowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Klub ŻAK, Gdyńska Szkoła Filmowa, Kolonia Artystów, POLsail, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, Twoja Stocznia, 100cznia.

Partnerami medialnymi projektu są: “Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Magazyn “Presto”, TaniecPOLSKA.pl, Teatralny.pl, Radio Gdańsk S.A., “Gazeta Wyborcza Trójmiasto//Co Jest Grane 24”, TVP Kultura, TVP2.

Link do postu Instytutu Muzyki i Tańca 

Panorama szkoły

 

360o