Opublikowano: 18 listopada 2019

W dniach 18-23 listopada gościła w naszej szkole Pani Tinatin Koiava, tancerka i choreograf
z Gruzji.

        Choreograf, reżyser, doktor sztuk teatralnych. Laureatka  Gruzińskiej Nagrody Choreograficznej. Założycielka i reżyserka Teatru Choreografii Nowoczesnej „Impulse”. Dyrektor departamentu choreografii na Uniwersytecie  Sztuki Tradycyjnej i Nowoczesnej. Nauczyciel – choreograf tańca współczesnego w Teatrze im. Shota Rustaveli w Tbilisi. Choreografka spektakli w wielu teatrach. Autorka i menedżerka projektów socjalnych.

                                                                              

        Pani Tinatin Koiava przeprowadziła warsztaty tańca gruzińskiego dla uczniów klas V-VIII
oraz zainteresowanych nauczycieli. Taniec ludowy jest dla Gruzinów ważnym elementem tradycji.  Pokazuje różne, charakterystyczne dla danego regionu elementy, mentalność i charakter ludu oraz przedstawia ich życia. Podczas warsztatów uczniowie i nauczyciele poznali najważniejsze i najbardziej popularne tańce gruzińskie: ,,Kartuli’’- romantyczny taniec ślubny, ,,Davluri’’- taniec miejski pokazujący arystokrację, ,,Mtiuluri’’ to z kolei taniec gruzińskich górali opowiadający o miłości i władzy. Obrazuje rywalizację między dwoma grupami młodych mężczyzn i jest celebracją umiejętności i sztuki. Taniec ,,Acharuli’’ różni się od innych kolorowymi kostiumami i zabawnym nastrojem, charakteryzuje się wdzięczną, delikatną i filuterną grą między mężczyznami i kobietami. ,,Khorumi’’ to taniec wojenny, powstał po licznych najazdach na kraj. Zbudowany jest z czterech części: poszukiwanie obozowiska, rozpoznanie obozu wroga, walka i zwycięstwo wraz z jego celebracją.

      Spotkanie z Panią Tinatin Koiavą było dla nas nowym, niezwykle interesującym przeżyciem.
Na zajęciach poznaliśmy różne kombinacje kroków tanecznych, głównie jednak skupiliśmy się
na wyczuciu rytmu, muzykalności i wyrazie scenicznym. Zajęciom tanecznym towarzyszyły prezentacje multimedialne opowiadające o Gruzji i jej regionach oraz pokaz tańców gruzińskich
w wykonaniu narodowych zespołów. Mieliśmy zatem okazję poznać odrobinę kultury dumnego narodu gruzińskiego i zobaczyć,  jak Gruzini wyrażają swoje emocje w tańcu.

Nasza fotorelacja z zajęć:

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii
← Powrót do listy